Psychoterapia grupowa

Grupa jako świat w pigułce

Różne są rodzaje terapii grupowych. Terapia u nas prowadzona koncentruje się na relacjach międzyludzkich. Najczęstsze problemy w grupie to trudności w nawiązywaniu relacji i w jej utrzymaniu. Następna w kolejności jest jakość tych relacji, czyli umiejętność bycia razem w partnerskim związku, rozwiązywania konfliktów, zgoda na bycie z drugim, żywym i realnym człowiekiem, a nie z naszym marzeniem o człowieku. Z takich marzeń jesteśmy często boleśnie wytrącani, czasem w kompletną samotność.

Pobyt w grupie da Ci możliwość zrozumienia Twoich niepowodzeń w relacjach z ludźmi i przećwiczenia zachowań prowadzących do sukcesu w tym obszarze. Uczestnicy rozmawiają na tematy, które ich osobiście dotyczą, zaczynają przy tym wchodzić w relacje - lubić się lub nie lubić. Z dużym prawdopodobieństwem spotkasz w grupie osobę, z którą będziesz mieć łatwość porozumienia, ale też osobę, z którą doświadczysz podobnych trudności co z innymi ludźmi w Twoim życiu. Jest to niepowtarzalna okazja, by w obecności terapeuty zobaczyć, co powoduje te problemy - takie jak spięcia, dystans, uległość czy chęć dokuczenia sobie nawzajem. Z drugiej strony będzie szansa zobaczyć, co masz w sobie takiego, za co inni Cię lubią a co może trudno Ci u siebie docenić.

Być może brzmi to wszystko łatwo, ale praca w grupie często jest trudna. Być może doświadczysz uczuć, których najbardziej się obawiasz, jak np. wstyd, złość czy poczucie niskiej wartości. Jednak właśnie wtedy powstaje możliwość zmiany: terapeuta pomoże Ci zaobserwować ten moment, zrozumieć jak on wpływa na Twoje życie z ludźmi oraz umożliwi zmianę zachowania i przeżywania tej sytuacji. Zmiana relacji z ludźmi zwykle oznacza zasadniczą przemianę wewnątrz Ciebie.

Prowadzący